ცოდნა სინათლეა - Knowledge is light - Знание свет -
ვენის კონვენცია სახელშეკრულებო სამართლის შესახებ ( VCLT ) არის საერთაშორისო შეთანხმება , რომელიც არეგულირებს სუვერენულ სახელმწიფოებს შორის დადებულ ხელშეკრულებებს .
„ხელშეკრულებების შესახებ ხელშეკრულების“ სახელით ცნობილი VCLT ადგენს ყოვლისმომცველ, ოპერატიულ მითითებებს, წესებსა და პროცედურებს იმის შესახებ, თუ როგორ ხდება ხელშეკრულებების შედგენა, განსაზღვრა, შესწორება და ინტერპრეტაცია. [ 5 ] VCLT ხელშეკრულებას განსაზღვრავს, როგორც წერილობით დადებულ საერთაშორისო შეთანხმებას, რომელიც დადებულია საერთაშორისო სამართლით რეგულირებულ სახელმწიფოებს შორის .
ხელშეკრულებათა სამართლის შესახებ ვენის კონვენცია მიღებულ იქნა და ხელმოწერისთვის გაიხსნა 1969 წლის 23 მაისს, ძალაში შევიდა 1980 წლის 27 იანვარს, [ 1 ] და 2025 წლის სექტემბრის მდგომარეობით რატიფიცირებულია 118 სუვერენული სახელმწიფოს მიერ. არარატიფიცირებულმა მხარეებმა, როგორიცაა აშშ, აღიარეს საერთაშორისო ჩვეულებითი სამართლის შესახებ კონვენციის ნაწილები, როგორც საერთაშორისო ჩვეულებითი სამართლის ხელახალი ფორმულირება . ხელშეკრულებათა სამართალში, საერთაშორისო ჩვეულებითი სამართლის შესახებ კონვენცია არის ხელშეკრულების ინტერპრეტაციასთან დაკავშირებული დავების გადაწყვეტის ორგანო.
VCLT-ის მიერ ხელშეკრულების განმარტება უნივერსალურად მიღებული არ არის. მაგალითად, VCLT ხელშეკრულებას განსაზღვრავს, როგორც სახელმწიფოებს შორის დადებულს, არასახელმწიფო აქტორების (მაგალითად, საერთაშორისო ორგანიზაციების) გამოკლებით. ხელშეკრულებები ასევე შეიძლება განსხვავებულად იქნას განმარტებული შიდა კანონმდებლობით, რადგან გარკვეული წინაპირობები უნდა დაკმაყოფილდეს იმისათვის, რომ რაღაც ხელშეკრულებად ჩაითვალოს.
ისტორია
ხელშეკრულებათა სამართლის შესახებ ვენის კონვენცია (VCLT) შეიმუშავა გაეროს საერთაშორისო სამართლის კომისიამ (ILC), რომელმაც კონვენციაზე მუშაობა 1949 წელს დაიწყო. 20-წლიანი მომზადების განმავლობაში, ILC-ის სპეციალურმა მომხსენებლებმა , რომელთა შორის იყვნენ ცნობილი საერთაშორისო სამართლის მკვლევარები ჯეიმს ბრაიერლი , ჰერშ ლაუტერპახტი , ჯერალდ ფიცმორისი და ჰამფრი უოლდოკი , მოამზადეს კონვენციის რამდენიმე პროექტი და კომენტარები .
1966 წელს, ILC-მ მიიღო 75 მუხლის პროექტი, რომლებიც მისი საბოლოო ნაშრომის საფუძველს წარმოადგენდა. 1968 და 1969 წლებში ორი სესიის განმავლობაში, ვენის კონფერენციამ დაასრულა კონვენციის მუშაობა, რომელიც მიღებულ იქნა 1969 წლის 22 მაისს და ხელმოწერისთვის გაიხსნა მეორე დღეს.
შინაარსი და ეფექტები
საერთაშორისო სამართლის პრაქტიკაში, ხელშეკრულებების სამართლის შესახებ ვენის კონვენცია წარმოადგენს იურიდიულ ორგანოს ხელშეკრულების ფორმირებისა და შედეგების შესახებ. ხელშეკრულების ნაწილები აღიარებულია არახელმომწერი ქვეყნების მიერ, როგორიცაა აშშ და ინდოეთი, როგორც იურიდიულად სავალდებულო ყველა სუვერენული სახელმწიფოსთვის, რომლებმაც აღიარეს ვენის კონვენციის ჩვეულებითი სამართლის სტატუსი.
საერთაშორისო სამართლით გათვალისწინებული საერთაშორისო შეთანხმება ხელშეკრულებას განსაზღვრავს, როგორც „[სუვერენულ] სახელმწიფოებს შორის წერილობითი ფორმით დადებული და საერთაშორისო სამართლით რეგულირებული საერთაშორისო ხელშეკრულება“ და ადასტურებს, რომ „ყველა სახელმწიფოს აქვს ხელშეკრულებების დადების უნარი“. საერთაშორისო სამართლით გათვალისწინებული საერთაშორისო შეთანხმების პირველი მუხლი ზღუდავს კონვენციის გამოყენებას სახელმწიფოებს შორის წერილობითი ხელშეკრულებებით, გარდა სახელმწიფოებსა და საერთაშორისო ორგანიზაციებს შორის ან საერთაშორისო ორგანიზაციებს შორის დადებული ხელშეკრულებებისა. მე-11 მუხლი განსაზღვრავს „ხელშეკრულებით ვალდებულების აღების თანხმობის გამოხატვის საშუალებებს“, მათ შორის რატიფიკაციას , მიღებას, დამტკიცებას ან შეერთებას. 26-ე მუხლი განსაზღვრავს pacta sunt servanda-ს , რომ შეთანხმებები უნდა შენარჩუნდეს; 53-ე მუხლი განსაზღვრავს jus cogens-ს , იმპერატიულ ნორმას ; 62-ე მუხლი განსაზღვრავს გარემოებების ფუნდამენტურ ცვლილებას , რომელიც განსაზღვრავს ხელშეკრულების ნამდვილობას ან ბათილობას; ხოლო 77-ე მუხლი განსაზღვრავს დეპოზიტარს , ორგანიზაციას ან პირს, რომელსაც ეკუთვნის მრავალმხრივი ხელშეკრულება.
ფარგლები
ვენის კონვენცია ვრცელდება მხოლოდ იმ ხელშეკრულებებზე, რომლებიც დადებულია VCLT-ის რატიფიცირების შემდეგ და სუვერენულ სახელმწიფოებს შორის დადებულ ხელშეკრულებებზე, თუმცა ის არ არეგულირებს სუვერენულ სახელმწიფოებსა და საერთაშორისო ორგანიზაციებს შორის ან საერთაშორისო ორგანიზაციებს შორის სხვა შეთანხმებებს, თუ VCLT-ის რომელიმე წესი დამოუკიდებლად სავალდებულოა ასეთი საერთაშორისო ორგანიზაციებისთვის. პრაქტიკაში, ვენის კონვენციის მე-2 და მე-5 მუხლები გამოიყენება სუვერენულ სახელმწიფოებსა და სამთავრობათაშორისო ორგანიზაციას შორის დადებულ ხელშეკრულებებზე.
თუმცა, სახელმწიფოებსა და საერთაშორისო ორგანიზაციებს შორის ან თავად საერთაშორისო ორგანიზაციებს შორის დადებული შეთანხმებები რეგულირდება 1986 წლის ვენის კონვენციით „სახელმწიფოებსა და საერთაშორისო ორგანიზაციებს შორის ან საერთაშორისო ორგანიზაციებს შორის დადებული ხელშეკრულებების სამართლის შესახებ“, თუ ის ძალაში შევა. გარდა ამისა, სახელმწიფოებსა და საერთაშორისო ორგანიზაციებს შორის დადებული ხელშეკრულებების შემთხვევაში, კონვენციის პირობები კვლავ გამოიყენება წევრ სახელმწიფოებს შორის. კონვენცია არ ვრცელდება დაუწერელ შეთანხმებებზე. [ 12 ]
კონვენციის მხარეები
გაეროს 62 წევრი სახელმწიფო არც ხელმოწერილი აქვს და არც რატიფიცირებული. დასავლეთ ევროპის დიდ ერებს შორის ასეთი ქვეყნები მხოლოდ საფრანგეთი და ნორვეგიაა . საფრანგეთის პოზიცია, სავარაუდოდ, 3 ფაქტორს ეფუძნება:
- სუვერენიტეტი და მოქნილობა: უპირატესობას ანიჭებს ხელშეკრულებებზე მოლაპარაკებებს VCLT პროცედურების აღქმული შეზღუდვების გარეშე (მაგ., დათქმები, შეწყვეტა).
- ჩვეულებითი სამართლის საკმარისობა: VCLT-ის ძირითად წესებს (მაგ., pacta sunt servanda ) სავალდებულოდ მიიჩნევს, როგორც ჩვეულებითი სამართალი.
- კონსტიტუციური შეუთავსებლობის საკითხები: საფრანგეთის კონსტიტუციის (1958) 52-55-ე მუხლები უკვე არეგულირებს სახელშეკრულებო პრაქტიკას.
ნორვეგიის პოზიცია გამართლებულია შემდეგი ფაქტორებით:
- დუალისტური სამართლებრივი სისტემა , რომელიც მოითხოვს ხელშეკრულებების ცალსახად ინტეგრირებას შიდა სამართალში. VCLT-ის ავტომატური გამოყენებადობა ეწინააღმდეგება ამ პრინციპს.
- შიდა სამართლის პრიმატი : ნორვეგიის ადამიანის უფლებათა აქტი (1999) და კონსტიტუციის §115 პრიორიტეტს ანიჭებს ხელშეკრულებების კანონით გათვალისწინებული აღსრულებას.
- პრაქტიკული გადაჭარბება: ნორვეგია VCLT-ის ნორმებს ჩვეულებითი სამართლის მსგავსად მიჰყვება , მაგრამ ფორმალურ დაცვას არასაჭიროდ მიიჩნევს.